$60.68 / Cartridge
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Loctite 3035 polyolefin bonder is an easy-to-use, 1:1 mix product that stores at room temperature and works where traditional low surface energy bonders often fail. Loctite 3035 polyolefin bonding adhesive offers the highest in reliability and consistency of performance and has a fast fixture time.
Bond low surface energy plastics with no surface preparation. Fixture time of less than 15 min boosts productivity. Bonds both plastics and metals. Room temperature storage saves on energy and equipment costs.
Features
- 1:1 mix ratio is virtually goof proof
- Eliminates the need for primers or surface treatments
- Can be conveniently stored at room temperature, saving money and energy
Applications
- For Plastic Pipes, Water and Storage Tanks, Appliances/dishwashers, Atv's, Lawn Mowers and Tractors, Toys, Outdoor Furniture, Plastic Pallets, Overhead Bay Doors, Marine
General Information
| Item Name | Acrylic Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-3035 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color - Part-A | Pale Yellow |
| Color - Part-B | Pale Yellow |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form - Part-A | Liquid |
| Form - Part-B | Liquid |
Chemical Properties
| Composition - Part-A | Polyolefin |
| Composition - Part-B | Polyolefin |
| Mixing Ratio | 1:1 |
| Specific Gravity - Part-A | 0.99 |
| Specific Gravity - Part-B | 0.99 |
| Viscosity - Part-A | 4000 - 11000 cP |
| Viscosity - Part-B | 4000 - 80000 cP |
| VOC - Part-A | 266g/L |
| VOC - Part-B | 241g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Dual Cartridge |
| Odor/Scent - Part-A | Characteristic |
| Odor/Scent - Part-B | Characteristic |
Documentos
No Documents Found