$728.84 - $880.67
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| WSR 201 | WP 120 High Versatility (120 W) | XT | $ / Piece |
Weller Digital Soldering Station WT 1H 120V,60Hz (150W) with WP120 soldering pencil and WSR201 stand. - Station is compatible with a large selection of soldering pencils, pre-heat plates and solder baths. Stackable design saves space on the workbench and uses RS232 protocol for Automation and Control.
Features
- Digital Soldering Station WT 1H 120V, 60Hz (150W) with WP120 and WSR201
- WP 120 (120 W): All-rounder with Power-Response soldering tip, XT Tip family and XT soldering head
- OFF time, Process window, Lock function, Offset
- Compatible with a large selection of soldering pencils, pre-heat plates and solder baths
- 2-in-1 WSR Safety Rest, flips between sponge and brass wool
- Stackable Units, saving space on the workbenchRS232 protocol for Automation and Control
General Information
| Item Name | 1-Channel, 150 W Solder Station |
| Series | WT1H |
Design & Construction
| Display Type | LCD with Backlight |
| ESD Safe | Yes |
| External Connections/Interface | RS232 |
Performance Details
| Temperature Accuracy | 9 °C |
| Temperature Setting Range | 500 °C |
Electrical Properties
| Output Power | 150 w |
| Voltage Rating | 120 VAC |
Physical Properties
| Station Dimensions | 5.87 x 5.43 x 3.98 inches |
Environmental Condition
| Temperature Stability | 2 °C |
Supporting Information
| Tip Series | XT |
Documents
No Documents Found