$199.04 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 10mL | Bottle | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 250mL | Bottle | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 50mL | Bottle | $ / each Pack: 10/Case more info |
Loctite 290 is designed for the locking and sealing of threaded fasteners. Because of its low viscosity and capillary action, the product wicks between engaged threads and eliminates the need to disassemble prior to application. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration. The product can also fill porosity in welds, castings and powdered metal parts.
Loctite 290 wicking grade Mil-Spec medium-high strength green threadlocker is a medium strength wicking threadlocker for pre-assembled bolts up to 1/2 Inch (12 mm). Penetrates threads by capillary action. Secures set screws and other assemblies after settings are completed. Seals welds and porous metal parts.
Applications
- For Locking and Sealing of Threaded Fasteners
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-290 |
General Features
| Type | Medium-High Strength |
| Standards | OSHA, ASTM-D5363 Approved, MIL-S-46163A, NSF P1, 29 CFR 1910.1200 Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Green |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 20 min |
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Shear Strength | >/=780 psi |
| Tensile Strength | 90 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.07 |
| Viscosity | 20 - 55 cP |
| VOC | 22.1g/L |
Physical Properties
| Container Size | 250mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |