$61.82 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 50mL | Bottle | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 0.5mL | Capsule | $ / each Pack: 100/Case more info | ||
| 250mL | Bottle | $ / each Pack: 10/Case more info | ||
| 1L | Bottle | $ / liter Pack: 10/Case more info | ||
| 10mL | Bottle | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite 271 is designed for the permanent locking and sealing of threaded fasteners. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
Loctite 271 is designed for locking and sealing of large bolts and studs (up to M25).
Applications
- For Permanent Locking and Sealing of Threaded Fasteners
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-271 |
General Features
| Type | Low Viscosity, High Strength |
| Standards | OSHA Approved 29 CFR 1910.1200, UL, CFIA Listed, MIL-S-46163A Certified, ASTM-D5363, Listed, RoHS Compliant, |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Red |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 10 min |
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Tensile Strength | 250 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 400 - 600 cP |
| VOC | 7.81g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |