$217.92 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 250mL | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 10mL | $ / Piece Pack: 10/Case more info | ||
| 50mL | $ / Bottle Pack: 10/Case more info |
Loctite 220 is designed for the locking and sealing of threaded fasteners which require normal disassembly with standard hand tools. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
Particularly suitable for applications such as adjustment of set screws, small diameter or long engagement length fasteners, where easy disassembly is required without shearing the screw.
Applications
- For Adjustment of Set Screws, Small Diameter or Long Engagement Length Fasteners, where Easy Disassembly is Required
Features
- Acrylic chemical compound
- One-component requires no mixing and is heat cure
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-220 |
General Features
| Type | Medium Strength, Wicking Grade |
| Standards | OSHA, ASTM-D5363 Approved, 29 CFR 1910.1200, MIL-S-46163A Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Blue |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 6 min |
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Tensile Strength | 85 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Viscosity | 20 cP at 25 °C |
| VOC | 33.67g/L |
Physical Properties
| Container Size | 250mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |