$107.55 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 250mL | $ / each more info | ||
| 50mL | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite 087 threadlocker is a one-component, high strength, medium viscosity, acrylic adhesive. Used to lock and seal large coarse threaded nuts, bolts and studs in a wide variety of applications where high locking strength is required.
Loctite letter grade AV (087) high strength threadlocker is used to lock and seal large coarse threaded nuts, bolts and studs in a wide variety of applications, high locking strength is required.
Applications
- For Lock, Seal Large Coarse Threaded Nuts, Bolts and Studs
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-087 |
General Features
| Type | High Strength |
| Standards | OSHA, ASTM D-5363 Approved, 29 CFR 1910.1200, MIL-S-22473E Certified, RoHS Compliant |
| Shelf Life | 14 Months |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Red |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 6 - 72 hr at 22 °C |
| Tensile Strength | 60 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.068 |
| Viscosity | 100 - 250 cP |
| VOC | 15.67g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 9.8kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |