$64.46 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 10mL | $ / Piece Pack: 10/Case more info | ||
| 250mL | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 50mL | $ / each Pack: 10/Case more info |
Loctite 545 hydraulic, pneumatic sealant thread sealant is a pipe sealant designed for the locking and sealing of metal pipes and fittings. This product is specially formulated to offer high lubricity for easy assembly and removal.
It contains no fillers or particles that could contaminate system fluids, foul valves or clog fine filters and screens. Recommended for fine threaded fittings as used in hydraulic and pneumatic installations and small fittings in general.
Applications
- For the Locking and Sealing of Metal Pipes and Fittings
Features
- Solvent resistant
- Suitable for fittings up to 2 Inch (50 mm) in diameter including pneumatic and hydraulic fittings
General Information
| Item Name | Thread Sealant |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-545 |
General Features
| Type | Hydraulic/Pneumatic |
| Standards | ABSSM Approved, CFIA Listed, RoHS Compliant, OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Purple |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 220 psi |
Chemical Properties
| Composition | Methacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.02 |
| Viscosity | 14000 cP |
| VOC | 19.01g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -54 to 149 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documents
No Documents Found