$42.32 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 18" x 11-3/8" x 1-3/4" | $ / Piece | ||
| 22-7/8" x 17-1/4" x 2-3/4" | $ / Piece |
Stacking Tek-Tray is designed for the reliable storage, handling, and transportation of ESD-sensitive components. Made from Corrugated Fiberboard, it features dimensions of 18" L x 11-3/8" W x 1-3/4" D. Suitable for cleanroom use, this tray is lightweight and stackable.
Applications
- Organizes ESD-sensitive items
- Used in assembly and repair zones
- Compatible with partition kits
Features
- Static-dissipative material
- Stackable design
- Lightweight construction
General Information
| Item Name | Tek Tray |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 3775 |
General Features
| Net Weight | 0.55 lb |
| Standards | ANSI/ESD S20.20, ANSI/ESD STM11.11 |
| Type | Tek Tray |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Corrugated Fiberboard |
| Stackable | Yes |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^6 to < 1 x 10^9 ohms |
Electrical Properties
| Resistivity | 1 x 10^6 - < 1 x 10^9 ohm (Surface) |
Physical Properties
| Inside Dimensions | 18" x 11-3/8" x 1-3/4" |
| Length | 18" |
| Size | 18" x 11-3/8" x 1-3/4" |
| Width | 11-3/8" |
| Depth | 1-3/4" |
Supporting Information
| Use With | Partition Sets, Lids |