
$91.40 / Roll
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
![]() | 0.125 Inch | Cardboard | $ / Roll more info | |
![]() | 0.125 Inch | Plastic | $ / Roll | |
![]() | 0.15 Inch | Cardboard | $ / Roll more info | |
![]() | 0.187 Inch | Cardboard | $ / Roll more info | |
![]() | 0.17 Inch | Plastic | $ / Roll | |
![]() | 0.187 Inch | Plastic | $ / Roll |
Nitto P-224 amber is a thin, conformable tape with a high thermal rating with exceptionally high dielectric strength and resistance to various solvents and Freon. The perfect product for non-silicone applications fixing Lithium Ion batteries and as a bar code over laminates. It is ideal to use in the electrical and electronic markets. Well suited in continuous high temperature conditions under various applications. - Exhibits unique properties of polyimide, thinness, conformability, tear resistance and high adhesion. High performance Kapton backing ensures consistent quality. Our acrylic adhesive permits use within hermetic motor applications and insulating and protecting components subjected to freon type cleaning agents.
Applications
- For Insulating and Holding Functions Such as Relays, Chokes, Toroids, Transformers, Reactors, Solenoids, Computers and Data Processing, Aerospace and Military Equipment
General Information
| Item Name | Solder Masking Tape |
| Series | P-224 |
General Features
| Storage Temperature | 10 to 27 °C |
Design & Construction
| Core Type | Plastic |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyimide |
| Color | Amber |
| Shape | Roll |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 36 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 7500 V |
Physical Properties
| Width | 2 Inch |
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 85% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 2.8 mil |
Environmental Condition
| Resists | Tear, Solvent, Freon |
| Temperature Rating | 155 °C |
Documents
No Documents Found
