$55.67 / Roll
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.375 Inch | $ / Roll | ||
| 0.5 Inch | $ / Roll | ||
| 1 Inch | $ / Roll |
Nitto P-223 amber provides outstanding thermal endurance and tensile strength at elevated temperatures. Being double coated, this product is ideal for die-cutting and splices for insulation layers making it ideal to use in the electrical and electronic applications. - Provides unique properties of polyimide adhesive tapes in double-coated form. Outstanding thermal endurance, thinness, conformability, excellent puncture and tear resistance and aggressive, solvent resistant adhesion.
Features
- Perfect tape where both surfaces in a laminating and/or bonding application are silicone treated or coated
- Non-corrosive nature permits use with ultra-fine magnet wire
- High dielectric strength permits use in high voltage areas with minimum insulation build-up
- High performance Kapton backing ensures consistent quality
- Performs under continuous high temperature operating conditions with great thermal endurance and tensile strength
- Often laminated to metal foils to help form pressure-sensitive EMI and RFI shields
Applications
- For Bonding and Laminating
General Information
| Item Name | Solder Masking Tape |
| Series | P-223 |
General Features
| Storage Temperature | 10 to 27 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Backing Material | Polyimide |
| Color | Amber |
| Shape | Roll |
Performance Details
| Adhesive Strength | 41 oz/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 36 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 8500 V |
Physical Properties
| Width | 0.375 Inch |
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 85% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 4.3 mil |
Environmental Condition
| Resists | Puncture, Tear |
| Temperature Rating | 180 °C |
Documents
No Documents Found