$655.41 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
0.33 HP, Service factor: 1.15 @ 50/60 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torque, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, IP66 protection, Condensation drains with plugs - Three phase, 0.33 HP, Round Body/ C-Flange, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 56C-256TC frame, Service factor: 1.15 @ 50/60 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torque
Features
- High efficiency design
- Inverter duty (20:1 VT, 10:1 CT)
- Vacuum pressure impregnation for all windings
- Double sealed bearings in both ends
- Class F insulation system, class B rise at full load
- NEMA design B performance
- High starting torques
- C-flange as standard
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Full Load Ampere: 1.2 - 1.1A at 208 - 230V, 0.55A at 460V, 1.1/0.55A at 190/380V
- Service Factor: 1.15 at 60 Hz, 1.2 at 50 Hz
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Torque Rating: 0.5 lb-ft (Full Load), 300 lb-ft (Break Down), 285 lb-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V, 190/380V
General Information
| Item Name | Washdown Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 26 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Frame Type | 56C |
| KVA Code | K |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 71.5% at 50 Hz, 74% at 60 Hz |
| 1/2 Load Efficiency | 59% |
| 3/4 Load Efficiency | 64% |
| Torque Rating | 0.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 1.2 A |
| Full Load Power Factor | 85% at 60 Hz, 87% at 50 Hz |
| 1/2 Load Power Factor | 62% |
| HP Rating | 0.333 HP |
| 3/4 Load Power Factor | 72% |
| Voltage Rating | 380 V |
Physical Properties
| Dimensions | 11.59 Inch L |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.88 Inch |
| Weight | 26 lb |
Documentos
No Documents Found