$8,561.80 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 115 V | 0.1875 Inch | $ / Piece |
The lathe-type undercutter can be quickly attached in place of the tool post on any lathe. It can be mounted directly on the cross slide or on the slide carriage which is then mounted on the cross slide. Both horizontal and vertical commutators can be under cut. -
As undercutting is done from the side of commutator the saw or V-cutter is set level with the lathe centers. A spring between hardened washers under the pulley allows the spindle to move (float) up or down and follow and existing slot that is being re-cut. Visit our video channel to learn more about Undercutter with Both Spindle!
Features
- If a fixed spindle is desired, the spring can be removed and the pulley turned over
- For attaching directly to lathe
- Speed Rating: 2400 rpm HSS saw, 4900 rpm Tungsten Carbide saw
- 10.5 Inch length
General Information
| Item Name | Undercutter with Both Spindle |
| Series | LTHU101 |
General Features
| Net Weight | 28 lb |
| Type | Lathe |
Performance Details
| Motor HP | 1/3 HP |
| Speed Rating | 2400 rpm |
Electrical Properties
| Voltage Rating | 115 V |
| Frequency Rating | 60 Hz |
Physical Properties
| Spindle Size | 0.1875 Inch |