$523.27 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Timken® Type E mounted tapered roller bearings (housed units) feature industry-leading premium tapered roller bearings, high-performance triple-barrier seals, e-coated housings and locking collars. Timken® tapered roller bearings have the capacity to manage both radial and axial loads and are engineered to provide the greatest durability in the most compact space.
Features
- Industry leading high performance triple-barrier seals result in improved grease retention and are more effective at preventing water and mud/slurry ingress
- Rotating collar acts as an initial flinger and provides an additional barrier
- Electric deposition coatings on housings and collars provide superior corrosion resistance
- Set screws with nylon patch greatly reduce set screw back out, even in the most severe applications
- High performance Timken® bearings provide the highest rating and bearing life
- Pillow Block 2-bolt housing
General Information
| Item Name | Type E |
General Features
| Net Weight | 11.704 ib |
| Type | Mounted Tapered Roller Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Type | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Mounting Type | Pillow Block: 2 Bolt |
| Retainer Material | Steel |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Double row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 10300 lb |
| Operating Temperature | -54 °F To 250 °F |
| Precision Class | 4 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 3050 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 43000 lb |
Physical Properties
| Bolt Size | 0.625 Inch | 15.875 mm |
| Bore Diameter | 1.8750 Inch | 47.625 mm |
| Fillet Radius | 1.4 Inch | 35.56 mm |
| Length Through Bore | 3.5 Inch | 88.9 mm |
| Overall Height | 4.5 Inch | 114.3 mm |
| Overall Length | 8.875 Inch | 225.425 mm |
| Overall Width | 3.5000 Inch | 88.900 mm |
Documentos
No Documents Found