$7.06 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Ideal-Tek A242CF tweezers are crafted from high-quality carbon fiber reinforced plastic, ensuring excellent mechanical strength, ESD protection, lightweight handling, and superior chemical resistance. Ideal for cleanrooms, electronics assembly, and laboratory use.
Features
- Lightweight
- ESD Safe
- Heat Resistant
- Non-Magnetic
- Chemically Resistant
- Non-scratching
Applications
- Electronics Assembly
- Cleanroom
- Laboratories
- Sensitive Components
General Information
| Item Name | Tweezer Tip |
| Trade Name | Ideal-tek |
General Features
| Standards | ISO 9001 Certified Manufacturing |
Design & Construction
| Angle | Straight |
| Tip Material | Carbon Fiber Reinforced Plastic |
| Tip Size | 0.25 mm |
Chemical Properties
| Lead Free | Yes |
Physical Properties
| Length | 120 mm |
| Width | 9 mm |
Supporting Information
| For Use With | Delicate and ESD sensitive parts |
| Use With | ESD sensitive electronic components, laboratories |