$81.29 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
The 162A-RT straight soft replaceable tip tweezer is 5" long with .020" wide tips. Peek is a high temperature thermoplastic with excellent chemical resistance. The surface resistivity is 10⁴ - 10⁵ ohms/sq. They feature finger serrations for added control. The bodies are made of anti-magnetic stainless steel (316L). Replacement tips included 2 screws and 2 tips.
Features
- Will not scratch or marr delicate items
Applications
Will not scratch or marr delicate items
General Information
| Item Name | Tweezer |
| Trade Name | Excelta |
General Features
| Net Weight | 0.8 oz |
| Type | Ultra Precision, Replaceable Tip, Anti-Magnetic |
Design & Construction
| Angle | Straight |
| Material | Peek Tips |
| Pattern Number | 162A |
| Point Type | Peek, Fine |
| Tip Material | Thermoplastic |
| Tip Size | 0.02 x 0.02 inch |
| Shape | Straight |
Performance Details
| Precision Class | 5 Star |
Electrical Properties
| Resistance | 10⁴ - 10⁵ ohms/sq |
Physical Properties
| Length | 5 Inch |
| Thickness | 0.06 Inch |
| Width | 0.393 Inch |
| Overall Length | 5 inch |
Environmental Condition
| Resists | Acid, Chemicals, Corrosion, Inorganic Liquids |
| Temperature Rating | 249 °C |
Supporting Information
| OEM ID | 162A-RT-EXC |
| Compatible Desoldering Tool | PH1813111101 - Tweezers |