$56.38 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseGeneral Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-222MS |
General Features
| Type | Low Strength |
| Standards | OSHA, ASTM D5363 Approved, 29 CFR 1910.1200, MIL-S-46163A, NSF P1 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Purple |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 10 min |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Tensile Strength | 53 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity | 1200 - 5000 cP |
| VOC | 1.79g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Aluminum, Brass |
Documents
No Documents Found