Loctite 222 Low Strength Threadlocker, 50mL Bottle, Purple, 10/Case, MFR ID 231127
- MFR #231127
- EIS #LOC21464
- UPC #00079340214644
Requiere Cotización / Bottle
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 222 is designed for the locking and sealing of threaded fasteners which require easy disassembly with standard hand tools. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
The thixotropic nature of Loctite 222 reduces the migration of liquid product after application to the substrate. Particularly suitable for applications such as adjustment offset screws, small diameter or long engagement length fasteners, where easy disassembly is required without shearing the screw.
Features
- For fastener diameters of 1/4 Inch and smaller
- Its controlled lubricity allows for accurate clamp loads
- Parts can be separated using hand tools
- Slight solubility in water
Applications
- For Lock Screws, Countersunk Head Screws and Set Screws on Collars, Pulleys, Tool Holders and Controllers
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-222 |
General Features
| Type | Low Strength |
| Standards | OSHA Approved |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Purple |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 20 min |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 360 psi |
| Tensile Strength | 53 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Viscosity | 1200 - 5000 cP |
| VOC | 6.53g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Most Metals such as Stainless Steel, Aluminum and Plated Surfaces |
Documentos
No Documents Found