Loctite 086 Letter Grade AVV™ High Strength Threadlocker, 250mL Bottle, Red, 10/Case, MFR ID 214166
- MFR #214166
- EIS #LOC08641
- Series #86
- UPC #00079340086418
$338.81 / each
Paquete: 10/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite Letter Grade AVV high strength threadlocker is used to lock and seal large coarse threaded nuts, bolts and studs in a wide variety of applications where high locking strength is required.
Loctite Letter Grade AVV High Strength Threadlocker.
Applications
- For Lock and Seal Fine Threaded Nuts, Bolts and Studs
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Letter Grade AVV™ |
| Series | LOC-086 |
General Features
| Type | High Strength |
| Standards | OSHA, ASTM D-5363 Approved, 29 CFR 1910.1200, MIL-S-22473E Certified, RoHS Compliant |
| Shelf Life | 15 Months |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Red |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 6 - 72 hr at 22 °C |
| Tensile Strength | 240 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.06 |
| Viscosity | 1000 - 10000 cP |
| VOC | 3.23g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 9.8kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 250mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Documentos
No Documents Found