$25.55 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 250mL | $ / each | ||
| 50mL | $ / each more info |
General Information
| Item Name | Thread Sealant |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-565 |
General Features
| Type | Controlled Strength |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200, NSF/ANSI 61, CFIA Certified, CSA, ULC, UL Listed |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | White |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Paste |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 145 psi |
| Tensile Strength | 25 psi |
Chemical Properties
| Composition | Methacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 175000 - 525000 cP |
| VOC | 1.06g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documents
No Documents Found