$38.36 / Roll
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Excellent flexibility. Excellent abrasion resistance. Excellent resistance to refrigerants. Applications through 180 °C. Tensile strength of 300 lb/Inch (Before Cure), 248 MPa (After Cure). Fusa-Fab High temperature F and H Class semi cured, low volatile, polyester resin impregnated fabrics. They are available in a variety of thicknesses, with and without a polyethylene film interliner. The suffix P is used to designate products supplied without an interliner
Applications
- For DC Field and Commutating Pole Coils, and Compensating Pole Windings. Fusa-Fab® Products May also be Used for Insulating Studs or Bolts, Forming Spool Bodies and the Manufacture of Laminates for Use as Terminal Boards and Phase Insulation in Hermetic Motors
General Information
| Item Name | Tape |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | 76591P |
General Features
| Type | Flexible |
| Net Weight | 0.76 lb/sq-yd |
| Shelf Life | 6 Months |
Design & Construction
| Backing Material | Glass Cloth |
Performance Details
| Tensile Strength | 300 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 800 V/mil |
Physical Properties
| Core Size | 0.375 Inch |
| Width | 1 Inch |
| Length | 13 Yard |
| Thickness | 0.254 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Moisture, Oil, Solvent |
| Temperature Rating | 155 °C |
Documents
No Documents Found