$153.81 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
The FA400-04 benchtop smoke absorber is a quick, safe and efficient way to absorb soldering smoke and fumes. It has optional high efficient filters that are available and all filters are easily replaceable. - When used in the low-profile (laying down) position, efficiency and air flow are increased by approximately 2.6 times. Desktop solder smoke absorber that can be mounted horizontally or vertically.
Features
- A third mounting position is also available with an optional arm stand, horizontally/vertically mountable
- Vertically mounted: Can absorb widespread smoke
- Powerful absorption at closer area with high flow rate. Because of low height, it gives less shade keeping your working area light. Because the absorption flow rate is fast, the table will not be contaminated
- Using a stand: When sufficient space cannot be found or to absorb smoke from upper areas
- Absorption capacity: Vertical: 1 cu-m/min (50 Hz)/1.1 cu-m/min (60 Hz), Horizontal: 0.4 cu-m/min (50 Hz)/0.5 cu-m/min (60 Hz)
- Air velocity: Vertical: 1 m/sec (50 Hz)/1.1 m/sec (60 Hz), Horizontal: 2.6 m/sec (50 Hz)/2.9 m/sec (60 Hz)
- Noise level of 50 Hz: 48 dB, 60 Hz : 51 dB
- Power consumption of 50 Hz: 15W (100V), 18W (110V), 19W (220V), 22W (230V), 24W (240V), 60 Hz: 13W (100V), 15W (110V), 19W (120V), 16W (220V), 18W (230V), 19W (240V)
General Information
| Item Name | Tabletop Smoke Absorber |
General Features
| Type | 2-Way Plus |
Performance Details
| Absorption Capacity | 1 cu-M/min |
| Air Velocity | 1 m/sec |
| Noise Level | 48 dB |
Electrical Properties
| Power Consumption | 15 w |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Wattage Rating | 19 w |
Physical Properties
| Dimensions | 166 mm W x 212 mm H x 113 mm D |
| Filter Size | 10 mm D x 130 mm W x 130 mm H |
| Weight | 0.91 kg |
Documents
No Documents Found