$30.83 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1L | $ / each Pack: 1/Case | ||
| 50mL | $ / each Pack: 10/Case more info |
Loctite 324 Speedbonder structural adhesive is a high impact, toughened, two step acrylic, no mixing required, amber, multi-surface structural adhesive. Loctite 324 is solvent resistant and, when used in conjunction with Loctite Primer 7075, is ideal for large gap applications.
Loctite 324 offers the strength of an epoxy and the speed of an instant, fixturing in 5 min. Gap filling, general purpose, no mixing required.
Applications
- For Large Gap Applications
General Information
| Item Name | Structural Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-324 |
General Features
| Type | High Impact |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Yellow |
| Cure Type | Anaerobic Cure, Activator |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 5 min |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Urethane Methacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 10000 - 24000 cP |
| VOC | 21.54g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 73kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Elongation | 170% |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 0 to 350 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals, Alnico, Ferrite, Neodymium |
Documents
No Documents Found