$760.00 / US gallon
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1 gal | $ / US gallon | ||
| 1 qt | $ / Quart US l |
Staticide®, the original anti-static concentrate, is the key ingredient in many ACL anti-static solutions. Once diluted with water or isopropyl alcohol, it eliminates a host of static control problems - especially in the electronics, textiles and plastics industries. Staticide® Concentrate saves freight, handling, and storage costs for high production facilities while offering greater flexibility in dilution.Staticide when properly used and applied on a material can be considered and classified as low charging according to the low charging packaging material properties described in ANSI/ESD S541-2019 when tested according to ESD ADV11.21.Staticide® Original Concentrate can be mixed in the following concentrate to solvent ratios to obtain these Staticide® formulations:
Features
- Heavy Duty Staticide® - 1 to 39 (1 part concentrate to 39 parts solvent)
- General Purpose Staticide® - 1 to 99 (1 part concentrate to 99 parts solvent)
- Exceeds MIL-B-81705 specifications for static decay in accordance with Federal Test Standard 101, method 4046
- Surface resistance 10e9 to 10e10 ohms
Applications
- For Industrial, Commercial, Institutional Applications
General Information
| Item Name | Staticide Concentrate |
| Series | Staticide Original Concentrate |
General Features
| Net Weight | 1 gal |
| Standards | MIL-B-81705, NFPA 56A |
| Shelf Life | Indefinite |
| Storage Temperature | 18 to 28 °C |
Design & Construction
| Color | Amber/Clear |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Surface Resistivity | 10^9 to 10^10 ohms |
| Boiling Point | 80 °C |
| Flash Point | 20 °C |
Chemical Properties
| Composition | Methyl Bis(2-Hydroxyethyl) Cocoalkyl Quaternary Ammonium Nitrates, Methyl Bis(2-Hydroxyethyl) Cocoalkyl Quaternary Ammonium Chlorides, Isopropyl Alcohol |
| pH Rating | 6.5 - 7.5 |
| Specific Gravity | 0.98 at 25 °C |
| Viscosity | 37 cP at 25 °C, 25 cP at 40 °C |
Physical Properties
| Container Size | 1 gal |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Slight Floral, Alcohol |