$1,733.13 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Engineered for the harshest conditions, these units feature multiple steel-housing and locking options with complete multi-point sealing solutions (full range of end covers) to optimize your uptime. This drop-in solution is interchangeable with a large range of products and keeps contaminates out for efficient operations.
Features
- T Seal - Labyrinth seal consists of a Teflon® ring pressed onto the inner ring of the bearing that floats between two pieces of formed steel to accommodate misalignment
- When using this seal, the housing comes with a vent fitting
- Developed for higher-speed applications involving dirty conditions or moisture-affected areas, is able to operate at higher temperatures and is impervious to most chemicals.
- Single Collar set-screw locking - CL Series - two set screws positioned at 60 degrees provide maximum positive locking power with minimal run out.
General Information
| Item Name | SRB Solid Block Housed Units |
General Features
| Net Weight | 43.284 lb |
| Type | Mounted Roller Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Steel |
| End Type | Open |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Pillow Block: 2 Bolt |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element | Spherical |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Double row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 79700 lb |
| Self Aligning | Yes |
| Static Load Capacity | 87200 lb |
Physical Properties
| Bolt Size | 0.875 Inch | 24 mm |
| Bore Diameter | 3.5 Inch | 88.9 mm |
| Length Through Bore | 4.03 Inch | 102.4 mm |
| Overall Height | 7.69 Inch | 195.3 mm |
| Overall Length | 13 Inch | 330.2 mm |
| Overall Width | 4.3000 Inch | 109.200 mm |
Documentos
No Documents Found