$38.45 / each
Paquete: 12/Case
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete12/CaseProducts You May Also Like
3M™ Hi-Strength 90 Spray Adhesive is an extremely versatile, fast-drying spray adhesive that bonds strongly to a wide range of materials. Our permanent bond provides fast results to keep projects moving ahead. The spray formula is easy to dispense, offering a variable-width spray pattern, and applies directly onto surfaces and materials where needed. - This industrial grade formula is easy to dispense and apply directly to surfaces and materials and provides the added benefit of high heat and moisture resistance. Contains 1,1-Difluoroethane
Features
- Finger-touch, targeted control ensures minimal overspray, waste and cleanup
- Extreme high strength and fast tack adhesive provides strong permanent bond
- 1 min dry time for fast, extremely strong permanent results and high productivity
- Furniture, woodworking, marine, acoustics and construction applications such as tilt-up and precast
- Lace spray pattern
- Variable width lace spray pattern
Applications
- For Edge Band Wood Panel Bonding
General Information
| Item Name | Spray Adhesive |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, CARB Compliant |
| Net Weight | 19 oz |
| Shelf Life | 15 Months |
| Storage Temperature | 16 to 27 deg C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Gas |
Performance Details
| Application Time | 1 - 30 min |
| Evaporation Rate | 1.9 |
| Flame Retardant | Yes |
| Full Cure Time | 1 - 4 min |
| Open Time | 1 - 10 min |
| Shear Strength | Up to 600 psi |
Chemical Properties
| Composition | Synthetic Elastomer |
| Viscosity | 0.726 |
| VOC | </=55% |
Physical Properties
| Container Size | 24 oz |
| Container Type | Can |
| Density | 0.726g/mL |
| Odor/Scent | Sweet Fruity |