$81.68 - $267.30
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 10 Yard | 0.094 Inch | 1 Inch | $ / Roll more info | ||
| 10 Yard | 0.125 Inch | 0.5 Inch | $ / Roll more info | ||
| 10 Yard | 0.063 Inch | 0.75 Inch | $ / Roll more info | ||
| 10 Yard | 0.125 Inch | 0.375 Inch | $ / Roll | ||
| 10 Yard | 0.125 Inch | 0.625 Inch | $ / Roll | ||
| 10 Yard | 0.125 Inch | 1 Inch | $ / Roll |
Saint-Gobain performance plastics CHR Strip-N-Stick 100S offers the compressibility of a medium compression COHRlastic closed cell silicone sponge with a silicone pressure sensitive adhesive on one side. SNS products offer superior service life, excellent conformability and flexibility. - Other benefits include low compression set and high adhesion to a variety of substrates. Often chosen for high and low temperature resistance, gasketing, vibration damping and thermal insulation.
Features
- Instant gasket
- Sponge backing can be ordered to various military specifications
- Odorless, non-corrosive, non-toxic
- Low compression set
- Easy to apply
- Compressible and flexible
- Eliminates die-cutting
- Conforms to irregular shapes
- Temperature rating of -100 to 500 °F
Applications
- For Gasketing Cushioning, Thermal Insulation and Vibration Dampening Applications
General Information
| Item Name | Sponge Tape |
| Trade Name | Strip-N-Stick® |
| Series | 100S |
General Features
| Shelf Life | 6 Months |
| Storage Temperature | 21 to 32 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Backing Material | Silicone |
| Color | Orange/Tan |
Performance Details
| Adhesive Strength | 15 oz/Inch |
| Tensile Strength | 65 lb/Inch |
Physical Properties
| Elongation | 150% |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 500 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Stainless Steel, Plastics, Aluminum and Composites |
Documents
No Documents Found