$9,520.19 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
SKF spherical roller thrust bearings have specially designed raceways and accommodate a large number of asymmetrical rollers. The rollers have an optimum conformity with the washer raceways to optimize load distribution along the roller length. Therefore, they can accommodate relatively high speeds, heavy axial loads in one direction and heavy radial loads. The load is transmitted between the raceways at an angle to the bearing axis. Spherical roller thrust bearings are self-aligning and can accommodate misalignment of the shaft relative to the housing, which can be caused, for example, by shaft deflection. - SKF 2900 Spherical Roller Thrust Bearing.
Features
- Improved internal design
- Non-separable
- Speed Rating: 1000 rpm (Reference)
General Information
| Item Name | Spherical Roller Thrust Bearing |
| Series | 29 |
General Features
| Net Weight | 28.4kg |
Design & Construction
| Cage Material | Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 1860000 N |
| Speed Limit | 1700 rpm |
| Static Load Capacity | 5500000 N |
| Tolerance Class | RBEC 1 (Normal) |
Physical Properties
| Bore Diameter | 200 mm |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Outside Diameter | 340 mm |
| Width | 85 mm |