$1,085.98 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
29322RN -Spherical Roller Thrust Bearings, Spherical Roller Thrust Bearings
Features
- Best used for extremely high axial loads and marginal radial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Machined brass cage (FY) is standard
- "RN" in suffix calls out extra capacity
General Information
| Item Name | Spherical Roller Bearings |
| Series | 90 |
General Features
| Net Weight | 12.474 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Machined |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Rolling Element | Spherical Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 628 kn |
| Operating Temperature | -54 to 200 °C |
| Precision Class | P0 |
| Self Aligning | Yes |
| Speed Rating | 2000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 1690 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 110 mm |
| Fillet Radius | 0.0787 Inch |
| Outside Diameter | 190 mm |
| Outside Width | 0.6299 Inch |
| Overall Width | 1.8898 Inch |
| Radial Internal Clearance | C0 |
Documentos
No Documents Found