$3,192.52 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson TF Special Voltage Motor, Bearing Type: Ball, Construction: Steel Frame, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Frequency Rating: 50 Hz, Mounting Type: Rigid Base, Overload Protector: No, Shaft Position: Horizontal, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 220V
Standard, EPACT and Premium efficient ratings. Inverter-rated. Shielded ball bearings for direct coupled applications. Dynamically balanced rotors. Torques exceed NEMA Performance standards. Continuous duty and rigid base.
Features
- Torque rating: 10.8 lb-ft (Full Load), 23.9 lb-ft (Break Down), 20.4 lb-ft (Pull Up), 30 lb-ft (Locked Rotor)
Applications
- These Motors are Intended for Equipment Built in North American and Destined for use in 50 Hz Service Areas of the World
General Information
| Item Name | Special Voltage Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | CF |
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 184T |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1500 rpm |
| Full Load Efficiency | 79% |
| 1/2 Load Efficiency | 71.5% |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 75.6% |
| Torque Rating | 10.8 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 |
| Full Load Ampere | 15.9 A |
| Full Load Power Factor | 80% |
| 1/2 Load Power Factor | 60.9% |
| HP Rating | 3 HP |
| Locked Rotor Ampere | 101 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| 3/4 Load Power Factor | 72.7% |
Physical Properties
| Dimensions | 16.96 Inch L x 11.39 Inch H |
| Frame Size | 184 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 2.81 Inch |
| Weight | 101 lb |
Documentos
No Documents Found