$253.71 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
U.S. Motors US-60-PM Series Split Phase FHP Special Application Carbonator Pump Motor, Ball Bearing, 8.19 Inch L x 5.625 Inch W x 5.75 Inch H, Open Drip proof Enclosure, 48 Frame, 50/60 Hz, 6.4 - 6.3/3 - 3.1A Full Load, 1/3 HP, Class B Insulation, KVA Code: R, Resilient Base Mount, 4 Pole, 1-Phase, 0.3kW, Counter-Clockwise Lead End Reversible Rotation, Service Factor: 1, Horizontal Shaft, 1725 rpm, Thermal Protection: Yes, 30.12 oz-ft (Break Down), 28.26 oz-ft (Locked Rotor), 100 - 120/200 - 240V, 16 lb Weight - U.S. Motors 6079 Special Application Carbonator Pump Motor, 1/3 HP, 1725 rpm, 48 Frame, ODP, Resilient Base Mount
Features
- 1 speed
- For carbonator duty only
- Threaded conduit hub
- Green ground lead
- Special slotted shaft
- Automatic Reset thermal protection
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Full Load Ampere: 6.4 - 6.3/3 - 3.1A
- Torque Rating: 30.12 oz-ft (Break Down), 28.26 oz-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 100 - 120/200 - 240V
Applications
- Designed End Shield With Extended Hub And Short Slotted Shaft For Close Coupling Carbonator Pump To Motor
General Information
| Item Name | Special Application Carbonator Pump Motor |
General Features
| Type | Split Phase, FHP |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Frame Type | 48 |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | R |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Rotation | Counter-Clockwise Lead End Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1725 rpm |
| Torque Rating | 28.26 oz-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 6.4 A |
| HP Rating | 0.333 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 240 V |
Physical Properties
| Dimensions | 8.19 Inch L x 5.625 Inch W x 5.75 Inch H |
| Frame Size | 48 |
| Number of Poles | 4 |
| Weight | 16 lb |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found