$38.83 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1 oz | $ / each more info |
Loctite SF 7090 is a reactive monomer based "solvent-free" surface activator designed to promote the cure speed of Loctite anaerobic products. It is especially recommended for applications with passive metals or inert surfaces and with large bond gaps.
Loctite SF 7090 is particularly recommended when prevailing temperature is low (<15 °C). For applications with passive metals or inert surfaces and with large bond gaps.
Applications
- For Applications with Passive Metals or Inert Surfaces and with Large Bond Gaps
General Information
| Item Name | Solvent Free Activator |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-7090 |
General Features
| Standards | 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Dark Blue Green |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Shear Strength | 0.1 N/sq-mm |
Chemical Properties
| Composition | Copper Salt and Aliphatic Amine |
| Specific Gravity | 1.035 |
| Viscosity | 10 - 25 cP at 25 °C |
| VOC | 1005g/L |
Physical Properties
| Container Size | 1 oz |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Acrylic, Slight |
Documents
No Documents Found