$46.51 / Can
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
The quick penetrating action of A-151 works its way into hard to reach areas, degreasing parts and equipment thoroughly with no need to disassemble equipment to be cleaned. - LPS solvent and degreaser for aircraft engine components, bearings, cables, chains, controls, dip tanks, electric motors, gauges, gears, heavy equipment, high-voltage cable connections, parts washers, ultrasonic cleaners.
Features
- Controlled evaporation
- Contains no chlorinated solvents
- Non-conductive, low odor
- High flash point 158 °F
- VOC compliant in all 50 states
Applications
For Aircraft Engine Components, Bearings, Cables, Chains, Controls, Dip Tanks, Electric Motors, Gauges, Gears, Heavy Equipment, High-Voltage Cable Connections, Parts Washers, Ultrasonic Cleaners
General Information
| Item Name | Solvent and Degreaser |
| Series | A-151 |
General Features
| Standards | NSF C1 059811 Registered, ASTM F-945, McDonnell Douglas CSD #1 |
| Net Weight | 15 oz |
| Storage Temperature | Below 50 °C |
Design & Construction
| Base Type | Petroleum Distillate |
| Color | Clear/Water White |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Removes | Oil, Grease, Contaminants |
Chemical Properties
| Dilution | RTU |
| Specific Gravity | 0.84 - 0.86 at 20 °C |
| Viscosity | < 3 sq-mm/sec at 25 °C |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Characteristic |
Documentos
No Documents Found