Kester 245 No-Clean Sn63 Pb37 Soldering Wire, 58 Core (2.2%), 0.031 Inch Dia, 1 lb Spool, 24-6337-8801 (2463378801), MFR ID 24-6337-8801 (2463378801)
- MFR #2463378801
- EIS #SN6324558.031
$73.60 / US pound
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
The use of 245 no-clean cored wire results in visually acceptable assemblies without cleaning, yet soldering quality and efficiency is comparable to that obtained with mildly activated rosin flux. Kester 245 was formerly classified as type LR per MIL-F-14256.
The Kester 245 no-clean cored wire was developed to complement low residue liquid fluxes being used by the electronics industry. The chemistry is based on some of the same principles that have been safely used for years in mildly activated rosin fluxes. Kester 245 is Bellcore GR-78 compliant.
Features
- Highly reliable post soldering residue
- Compatible with leaded and lead-free alloys
- Minimal residue
- Contains halogen
Applications
- For Electronics Industry
General Information
| Item Name | Kester No-Clean Flux Cored Wire Solder |
| Trade Name | Kester |
| Series | 245 |
General Features
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 10 to 40 °C |
Design & Construction
| Core Type | 2.2% Flux (58) |
| Flux Type | Rosin Mildy Activated |
| Form | Solid |
| Wire Type | PH1915107 - Solder Wire |
Technical Details
| Storage Media | 50 to 104 |
Chemical Properties
| Flux Formula | 245 |
| Lead Free | No |
Physical Properties
| Alloy | Sn63Pb37 |
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Spool |
| Core Size | 58 |
| Wire Diameter | 0.031 Inch |
Environmental Condition
| Melting Range | 183 °C |
Supporting Information
| Flux Designator | ROL0 |
| RoHS Info | Contains Lead |
Documents
No Documents Found