Kester 44 Rosin Activated Sn63 Pb37 Soldering Wire, 66 Core (3.3%), 0.031 Inch Dia, 1 lb Spool, 24-6337-0027 (2463370027), MFR ID 24-6337-0027 (2463370027)
- MFR #2463370027
- EIS #SN634466.031
- Series #6337-44
$61.95 / US pound
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.02 Inch | 3.3% Flux (66) | $ / US pound | ||
| 0.01 Inch | 3.3% Flux (66) | $ / US pound | ||
| 0.015 Inch | 3.3% Flux (66) | $ / US pound | ||
| 0.025 Inch | 3.3% Flux (66) | $ / US pound | ||
| 0.031 Inch | 3.3% Flux (66) | $ / US pound more info | ||
| 0.125 Inch | 3.3% Flux (66) | $ / US pound |
The Kester 44 rosin flux is an activated rosin formula for use in flux-cored solder wire. 44 has virtually dominated the field of activated rosin core solders for well over four decades. 44 is classified as ROM1 per J-STD-004. - An outstanding performance feature of this flux is the 'instant-action' wetting behavior. The high mobility and fast-spreading action of this flux results in more reliable production line soldering.
Applications
- For use in electronics industry and a variety of soldering applications
Features
- High activity RA formulation
- Industry standard RA cored wire for decades
- Excellent solderability to a wide variety of metallizations
- Contains halogen
General Information
| Item Name | Kester RA Flux Cored Wire Solder |
| Trade Name | Kester |
| Series | 44 |
General Features
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 10 to 40 °C |
Design & Construction
| Core Type | 3.3% Flux (66) |
| Flux Type | Rosin Activated |
| Form | Solid |
| Wire Type | PH1915107 - Solder Wire |
Technical Details
| Storage Media | 50 to 104 |
Chemical Properties
| Flux Formula | 44 |
| Lead Free | No |
Physical Properties
| Alloy | Sn63Pb37 |
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Spool |
| Core Size | 66 |
| Wire Diameter | 0.031 Inch |
Environmental Condition
| Melting Range | 183 °C |
Supporting Information
| Flux Designator | ROM1 |
| RoHS Info | Contains Lead |
Documents
No Documents Found