$62.41 / US pound
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.025 Inch | $ / US pound more info | ||
| 0.031 Inch | $ / US pound | ||
| 0.015 Inch | $ / US pound | ||
| 0.062 Inch | $ / US pound | ||
| 0.02 Inch | $ / US pound |
The Kester 331 organic flux is a water soluble formula for use in flux-cored solder wire. This cored solder version of the popular 2331-ZX neutral organic water soluble liquid flux is more effective than rosin fluxes in soldering difficult metals. The same fast action and mild properties are exhibited with 331 organic flux as with the liquid 2331-ZX. - The flux is more heat stable than most organic fluxes, resulting in minimal smoke and odor. The residue can be completely removed with a simple heated water rinse. Deionized water is suggested to prevent introduction of chemistries from unknown water sources. 331 is classified as ORH1 per J-STD-004.
Applications
Kester 331 Organic Flux is a water-soluble formula for use in flux-cored solder wire. This cored solder version of the popular 2331-ZX Neutral Organic Water Soluble Liquid Flux is more effective than rosin fluxes in soldering difficult metals.
Features
- Easy residue removal in DI water
- Excellent solderability to a wide variety of metallizations
- Heat stable with minimal smoke and odor
- Contains halogen
General Information
| Item Name | Kester Water Soluble Flux Cored Wire Solder |
| Trade Name | Kester |
| Series | 331 |
General Features
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 10 to 40 °C |
Design & Construction
| Core Type | 3.3% Flux (66) |
| Flux Type | Water Soluble |
| Form | Solid |
| Wire Type | PH1915107 - Solder Wire |
Technical Details
| Storage Media | 50 to 104 |
Chemical Properties
| Flux Formula | 331 |
| Lead Free | No |
Physical Properties
| Alloy | Sn63Pb37 |
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Spool |
| Core Size | 66 |
| Wire Diameter | 0.031 Inch |
Environmental Condition
| Melting Range | 183 °C |
Supporting Information
| Flux Designator | ORH1 |
| RoHS Info | Contains Lead |
Documents
No Documents Found