Kester 285 Rosin Mildly Activated Sn63 Pb37 Soldering Wire, 66 Core (3.3%), 0.031 Inch Dia, 1 lb Spool, 24-6337-9710 (2463379710), MFR ID 24-6337-9710 (2463379710)
- MFR #2463379710
- EIS #SN6328566.031
- Series #6337-285
$61.95 / US pound
Pack: 25/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack25/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.015 Inch | 2.2% Flux (58) | $ / US pound | ||
| 0.025 Inch | 2.2% Flux (58) | $ / US pound more info | ||
| 0.02 Inch | 2.2% Flux (58) | $ / US pound | ||
| 0.015 Inch | 3.3% Flux (66) | $ / US pound | ||
| 0.031 Inch | 2.2% Flux (58) | $ / US pound | ||
| 0.01 Inch | 3.3% Flux (66) | $ / US pound more info |
The Kester 285 is a mildly activity rosin flux and follows the industry standard RMA cored wire. 285 was developed for use in the electronic industry where assemblies are to be soldered. 285 has been developed for use in the electronic industry where difficult assemblies are to be soldered, but process requirements stipulate use of a mildly activated rosin flux.
The Kester 285 mildly activated rosin flux is classified as type ROL0 flux under IPC J-STD-004. This flux was formerly classified as type RMA per QQ-S-571. 285 consists of high quality, purified rosin to which a synergistic combination of activating agents has been incorporated. The fluxing ability of 285 is much greater than ordinary mildly activated rosin fluxes and is comparable to fully activated rosin fluxes.
Applications
285 has been developed for use in the electronic industry where difficult assemblies are to be soldered, but process requirements stipulate use of a mildly activated rosin flux.
Features
- Industry standard RMA cored wire
- Contains halogen
General Information
| Item Name | Kester RMA Flux Cored Wire Solder |
| Trade Name | Kester |
| Series | 285 |
General Features
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 10 to 40 °C |
Design & Construction
| Core Type | 3.3% Flux (66) |
| Flux Type | Rosin Mildy Activated |
| Form | Solid |
| Wire Type | PH1915107 - Solder Wire |
Technical Details
| Storage Media | 50 to 104 |
Chemical Properties
| Flux Formula | 285 |
| Lead Free | No |
Physical Properties
| Alloy | Sn63Pb37 |
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Spool |
| Core Size | 66 |
| Wire Diameter | 0.031 Inch |
Environmental Condition
| Melting Range | 183 °C |
Supporting Information
| Flux Designator | ROL0 |
| RoHS Info | Contains Lead |
Documents
No Documents Found