Hakko FX951-66 Soldering Station, 75W, 200 to 450 °C
- EIS #FX951-66-HAK
$607.62 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
The Hakko FX-951 will surely turn heads when seen on your workbench. Its compact, sexy design brings a new meaning to word. The FX-951 features superior heat transfer and thermal recovery lockout key card to prevent unauthorized or accidental temperature settings low temperature alarm auto shutoff after 30 min of non-use soldering iron (FM-2027) uses quick-change composite tips sleep mode functionality when used with the FH200-01 iron stand. - Standard model that ensures high thermal recovery needed for lead-free soldering. Compact high power thermally controlled soldering iron. Selectable soldering iron for N2 system or micro soldering as usage at your option.
Features
- Temperature setting range of 200 to 450 °C
- Temperature stability of +/- 5 °C
General Information
| Item Name | Soldering Station |
Design & Construction
| Cord Length | 1.2 M |
| Heating Element | Composite |
Performance Details
| Temperature Setting Range | 200 °C |
| Tip to Ground Potential | < 2 mV |
| Tip to Ground Resistant | 2 ohm |
Electrical Properties
| Output Voltage | 24 V |
| Power Consumption | 75 w |
| Wattage Rating | 70 w |
Physical Properties
| Dimensions | 80 mm W x 130 mm H x 131 mm D |
| Weight | 1.2 kg |
Environmental Condition
| Temperature Stability | 5 °C |
Documents
No Documents Found