$354.25 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Single temp controlled soldering station. High reliability and cost efficiency make these the most popular soldering stations for the assembly line. Features accurate linear temp control, easy maintenance and calibration, modular assembly. - An industry standard, highly dependable and cost efficient soldering station. Accurate linear temperature control dial. Easy to maintain and calibrate with external calibration feature.
Features
- Modular assembly for easy service and maintenance
- Wide variety of soldering and SMT Crown tips available
- Power consumption of 15 - 220W
- Temperature setting range of 400 to 800 °F
General Information
| Item Name | Soldering Station |
General Features
| Type | Temperature Controlled |
Performance Details
| Temperature Setting Range | 400 °F |
| Tip to Ground Resistant | 2 ohm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Power Consumption | 15 w |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 95 w |
Physical Properties
| Dimensions | 4.1 Inch W x 8.5 Inch H x 10 Inch D |
| Weight | 3 lb |
Documents
No Documents Found