$618.91 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
This station provides a very space efficient soldering iron for any work environment. With the simple design and compact holding unit you can keep your work place clutter free without sacrificing quality. - The temperature control dial is located on the tool for easy access to the operator. Convenient wick and solder dispenser located in tool base. This is ideal for technicians who use a wide variety of tips and temperature settings during the course of the day.
Features
- Self-contained soldering instrument with temperature control dial located right on the 'nothing-to-hide' clear view handle
- Uses a wide variety of tips
- Detachable tool pod allows instant storage in tool box or central security cabinet
- High temperature versions available
- Power consumption of 15 - 220W
- Temperature setting range of 400 to 800 °F
General Information
| Item Name | Soldering Station |
General Features
| Type | Loner |
Performance Details
| Temperature Setting Range | 400 °F |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Power Consumption | 15 w |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 70 w |
Physical Properties
| Dimensions | 4.1 Inch W x 8.5 Inch H x 10 Inch D |
| Weight | 1.4 lb |
Supporting Information
| Included Soldering Tool | Yes |
| Includes | CL1080 Soldering Tool and IP329 Base |
Documents
No Documents Found