$176.21 / US gallon
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
The Kester 2166-BN is a halide-free, organic flux designed for automated soldering of circuit board assemblies. This flux provides good activity on both bare copper and solder coated boards. The absence of chlorides, bromides, phosphates and highly corrosive materials facilitates removal after soldering. 2166-BN provides better surface insulation resistance than typical water soluble fluxes, making it particularly suitable for surface mount assemblies. - 2166-BN provides better chemical compatibility with solder resists than other water soluble fluxes. It is free of volatile organic compounds. This eliminates the use of ozone depleting chemicals and volatile organic compounds contained in the flux removal solvents. 2166-BN flux produces bright, shiny solder joints and the residue after soldering is effectively removed in standard water cleaning systems.
Features
- Zero halogen
- Chemically compatible with most solder masks and board laminates
- High ionic cleanliness and no surface insulation resistance degradation
- Temperature rating of 49 to 60 °C
- Vapor pressure of 23 hPa at 20 °C
General Information
| Item Name | Soldering Flux |
| Trade Name | Kester |
| Series | 2166-BN |
General Features
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | 4 to 25 °C |
Design & Construction
| Color | Amber |
| Flux Type | Water Soluble |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Vapor Pressure | 23 hPa |
Technical Details
| Flashlight Beam Type | Focused |
| Storage Media | 40 to 77 |
Chemical Properties
| Chemical Composition | Glycolic Acid, 2-Aminoethanol, 2-Butoxyethanol, Water |
| Flux Formula | 2166-BN |
| Specific Gravity | 1.144 |
| VOC | 15 g/L |
Physical Properties
| Container Size | 1 gal |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 49 °C |
Supporting Information
| Flux Designator | ORH0 |
| RoHS Info | 2015/863 Directive |