$769.68 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Hakko FX-300 solder pot features analog functionality and a rugged ceramic heating element. This soldering pot is lead-free compatible and can accommodate two pot sizes. - Analog functionality. Variable temperature control. Easy pot replacement. Use the two pots for different solder compositions and use the different pot sizes with the same unit.
Features
- Temperature setting range of 200 to 450 °C (50 mm x 50 mm Square), 200 to 380 °C (75 mm x 75 mm Square)
- Temperature stability of +/- 5 °C
Applications
- For Dip Soldering Small Assemblies, Pre-Tinning PTFE 14-32 AWG, Dip Soldering 4 and 6 AWG Wire with Terminal Lugs, Pre-Tinning Medical Cable Assemblies, Dip Soldering Litz Wire
General Information
| Item Name | Solder Pot |
Design & Construction
| Cord Length | 4.16 ft |
| Display Type | Analog |
| Material | Ceramic Heater |
Performance Details
| Temperature Setting Range | 200 °C |
Electrical Properties
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 200 w |
Physical Properties
| Dimensions | 5.6 Inch W x 4 Inch H x 8.7 Inch D |
| Pot Dimensions | 50 mm L x 50 mm W, 75 mm L x 75 mm W |
| Weight | 3.74 lb |
Environmental Condition
| Temperature Stability | 5 °C |
Supporting Information
| Includes | 50 mm x 50 mm Square Crucible, B2932 Spatula, B2919 J-Shaped Waste Collector, B1417 Hexagon Wrench, A1310 Solder Pot Temperature Probe |
Documents
No Documents Found