$30.70 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
The Kester R500 is a water soluble solder paste formula specifically designed as a consistent dot dispensing paste for automated dispense equipment. This solder paste exhibits excellent wetting characteristics in a wide range of profiles. - The activator package in this formula is extremely aggressive. It is active enough to remove tenacious oxide layers or to solder to OSP coated boards. R500 is a water soluble formula that maintains its activity and tackiness characteristics for up to 8 hr.
Features
- Capable of dispensing rate of 4 dots per sec
- Contains halogen
- Excellent dispensing characteristics using 21 ga needles and Type 3 powder
- Leaves bright/shiny solder joints after reflow
- Packaged void-free
- Residues easily removed with hot DI water
- Scrap is reduced due to minimal paste clogging and separation
- Metals percentage of 86%
- Temperature rating of 21 to 25 °C
Applications
- For Stencil Printing Applications
General Information
| Item Name | Solder Paste |
| Series | R500-6337-86 |
General Features
| Shelf Life | 6 Months |
| Storage Temperature | 0 to 10 °C |
Design & Construction
| Color | Silver Gray |
| Flux Type | Organic Activated or Water Soluble |
| Form | Paste |
| Particle Type | Type 3 |
Chemical Properties
| Flux Formula | R500 |
| Mesh Size | -325/+500 |
Physical Properties
| Alloy | Sn63 Pb37 |
| Container Size | 35 g |
| Container Type | Syringe |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Melting Range | 183 °C |
Supporting Information
| Flux Designator | ORM0 |
| RoHS Info | 2011/65/EU Directive |
Documents
No Documents Found