$20.48 - $68.27
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.25 Inch | $ / Roll | ||
| 0.375 Inch | $ / Roll | ||
| 0.5 Inch | $ / Roll | ||
| 1 Inch | $ / Roll more info | ||
| 0.75 Inch | $ / Roll |
Saint-Gobain K102 polyimide films are employed because of their extreme heat resistance. Service temperatures range from -20 to 356 °F. These flame retardant films exhibit high tensile strength and conformability, good solvent resistance, excellent dielectric strength and good abrasion resistance. - K102 provides outstanding resistance to cut through and is impact and abrasion resistant. Polyimide tape applications include electrical insulation, capacitor, transformer and coil wrapping, electronic assembly and wave solder protection.
Features
- Excellent mechanical and electrical properties
- High conformability/resistance to solvents
- High temperature resistance
Applications
- For Electrical Insulation, Capacitor, Transformer and Coil Wrapping, Electronic Assembly and Wave Solder Protection
General Information
| Item Name | Solder Masking Tape |
| Series | K102 |
General Features
| Shelf Life | 6 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyimide |
| Color | Amber |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 30 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 7000 V |
Physical Properties
| Elongation | 50% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 2.5 mil |
Environmental Condition
| Resists | Heat, Solvent, Abrasion |
| Temperature Rating | 180 °C |
Documents
No Documents Found