$36.73 / US pound
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Sn63/Pb37 Electropure is alloyed in a proprietary method resulting in a low drossing, high wetting solder. The Electropure process reduces suspended oxides in the solder, thus reducing drossing, improving flow, and reducing bridging during soldering. Applications include wave and selective soldering and plating where Sn63/Pb37 Electropure is primarily used as a coating for corrosion protection, and as a base for soldering.
Features
- Liquidus 183 C (361 F)
- High Purity
- Low Dross
- Manufactured with AIM Electropure ProcessComplies with IPC J-STD-006 – Current Rev
- High Reliability
- Excellent Thermal Cycling Performance
Applications
- Excellent resistance to thermal fatigue
- Preferred for aerospace and military applications
- Eutectic alloy: bright, shiny solder joints
General Information
| Item Name | Solder Bar |
| Trade Name | AIM Solder |
General Features
| Standards | Complies with IPC J-STD-006 |
| Net Weight | 2.5 lb |
| Shelf Life | 7 years |
| Storage Temperature | Room Temperature |
Design & Construction
| Form | 100% Solid |
Chemical Properties
| Lead Free | No |
Physical Properties
| Container Size | 2.5 lb |
| Weight | 2.5 lb |
Environmental Condition
| Melting Range | 183°C (361 F) eutectic |
Supporting Information
| RoHS Info | Not RoHS compliant |