3M 1181 EMI Smooth Copper Foil Shielding Tape, 1/4" x 18 yd x 2.6 Mil, Copper, 36/Case, MFR ID 7000132168
- MFR #7000132168
- EIS #3M1181X.25
- UPC #00054007350835
$28.69 / Roll
Paquete: 36/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete36/Case3M™ EMI Shielding Tape 1181 has a deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1181 is a conductive adhesive shielding tape that is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Features
- Deadsoft 1 oz copper foil backing
- Conductive acrylic adhesive
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Rated for 600V applications
- Resists discoloration and oxidation
- Electrical resistance of 0.005 ohm
- Temperature rating of -40 to 130 °C
Applications
- For Electronics Industry such as Static Charge Draining, Seaming Shielded Rooms, Cable Wrapping and Surface Contact to Non-Solderable Materials
General Information
| Item Name | Shielding Tape |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Copper Foil |
| Color | Copper |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 5% |
| Width | 0.25 Inch |
| Length | 18 Yard |
| Thickness | 2.6 mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 130 °C |
Documentos
No Documents Found