$37.48 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
1203 -Self-Aligning Ball Bearings, ligning Ball Bearings - Open Type
Features
- Best used for moderate to low radial load and low speed applications that have dynamic misalignment
- Capable of 2.5 (1200) to 3.0 (1300) degrees of misalignment in either direction
- Spherical roller path on outer ring allows from some misalignment and minor shaft deflection
- Made from premium high carbon, high chromium steel
General Information
| Item Name | Self-Aligning Ball Bearings |
| Series | 1200 |
General Features
| Net Weight | 0.161 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | Open |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Retainer Material | Steel |
| Retainer Type | Riveted |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Double row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 7.9 kn |
| Operating Temperature | -30 to 120 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | Yes |
| Speed Rating | 16000 rpm (Grease) | 20000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 2.05 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 17 mm |
| Fillet Radius | 0.0236 Inch |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| Radial Internal Clearance | C0 |
Documentos
No Documents Found