$244.53 / Piece
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 50mL | $ / Piece Pack: 10/Case more info | ||
| 250mL | $ / Piece Pack: 10/Case more info |
General Information
| Item Name | Retaining Compound |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-680 |
General Features
| Type | High Strength |
| Standards | NSF/ANSI 61, ABS Approved, CFIA Listed |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Green |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 10 min |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 4000 psi |
Chemical Properties
| Composition | Methacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 4000 cP |
| VOC | 4.74g/L |
Physical Properties
| Container Size | 250mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Characteristic |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 300 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Mild Steel, Stainless Steel and Plated Surfaces |
Documents
No Documents Found