Loctite 609 Moderate Strength Retaining Compound, 50mL Bottle, Green, 10/Case, MFR ID 135512
- MFR #135512
- EIS #LOC60931
- UPC #00079340609310
$59.52 / each
Paquete: 10/Case
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete10/CaseLoctite 609 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts. The product cures when confined in the absence of air between close fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration.
Typical applications include rotor to shafts in fractional and subfractional horsepower motors. Locks bushings and sleeves in housings on shafts.
Applications
- For Bonding of Cylindrical Fitting Parts
General Information
| Item Name | Retaining Compound |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-609 |
General Features
| Type | Moderate Strength |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Green |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 10 min |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 2300 psi |
Chemical Properties
| Composition | Methacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 125 cP |
| VOC | 2.46g/L |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -54 to 150 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals |
Documentos
No Documents Found