$357.93 / US gallon
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 52.0 | $ / US gallon more info |
Permafil® 74041 is an extremely versatile, single component catalyzed epoxy resin for use in electric motor insulation system up to 8 kv or as an over dip for environmental protection. Permafil® 74041 is an extremely versatile, single component catalyzed epoxy resin for use in electric motor insulation system up to 8 kv or as an over dip for environmental protection. Its stable nature, good film formation, and ease of use, along with its good electrical properties, make it an excellent choice for many different applications.
Applications
- OEM and Motor
- Marine, Chemical, Paper Mill and Hermetic
- Vacuum-pressure Impregnation
Features
- High thixotropic index, good penetration and retentation
- High film build, single process
- High-temperature resistance
- 8 hr at 160 °C baking time
- High performance epoxy resin
- Excellent chemical resistance, Ideal for harsh environment
- Excellent bridging and gap filling characteristics
- Excellent bond strength
- High flash point, Used in VPI or Dip tank applications
- Low volatility/reduced odor, reduces OSHA and EPA Concern
- Gel Time: 10 - 12 min
- Viscosity: 4000 - 8000 cP
- Gel Time: 10 - 12 min At 150 °C
- Dielectric Strength: >2000 V/Mil
- Flash Point: >99 °C
- Viscosity: 4000 to 8000 cps At 25 °C
General Information
| Item Name | Resin |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | 74041 |
General Features
| Type | Solventless |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Insulation Type | Class H |
Performance Details
| Full Cure Time | 4 - 5 hr at 320 °C |
| Gel Time | 10 min |
Technical Details
| Flash Point | 99 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.11 |
| Viscosity | 4000 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2000 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 52.0 |
| Container Type | Drum |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 180 °C |