$27.76 / Piece
Pack: 10/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseLoctite 7088 is a reactive monomer based solvent-free surface primer that is supplied as a wax-like semi-solid, conveniently packaged in a self-feeding stick applicator. Loctite 7088 was designed to promote the cure speed of Loctite anaerobic products.
It is especially recommended for applications with passive metals or inert surfaces and with large bond gaps.
Features
- Very long on-part life
- Solvent-free
Applications
- For use with Loctite Anaerobic Threadlockers, Thread Sealers, Gasketing and Retaining Products
General Information
| Item Name | Primer |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-7088 |
General Features
| Standards | CFIA Approved |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Light Blue |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Gel |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.0357 |
| VOC | 30g/L |
Physical Properties
| Container Size | 17g |
| Container Type | Stick |
| Odor/Scent | Mild |
Documents
No Documents Found